تحقیق درباره شان نزول سوره بقره

تحقیق درباره شان نزول سوره بقره

تحقیق درباره شان نزول سوره بقره

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:27

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

بسم الله الرحمن الرحیم

شان نزول ایات 41 ,  42  ,   75,   76,  77 , 89, 97,  98,    114, 115,  120,  121 , 142 , 158,  178,  187 , 189,  190  , 204,   205  , 206,  207 , 212,  214,  217 , 221,  232 ,  238,  239,  256 , 267, 272 ,  273,  278  سوره بقره را بخوانید.

آيات 41 و 42 سوره بقره

  1. وَ آمِنُوا بِما أَنْزَلْتُ مُصَدِّقاً لِما مَعَكُمْ وَ لا تَكُونُوا أَوَّلَ كافِرٍ بِهِ وَ لا تَشْتَرُوا بِآياتِي ثَمَناً قَلِيلاً وَ إِيَّايَ فَاتَّقُونِ.
  2. وَ لا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَكْتُمُوا الْحَقَّ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ.
  3. و بدانچه نازل كرده‏ام ـ كه مؤيد همان چيزي است كه با شماست‏ ـ ايمان آريد؛ و نخستين منكر آن نباشيد، و آيات مرا به بهايي ناچيز نفروشيد، و تنها از من پروا كنيد.
  4. و حق را به باطل درنياميزيد، و حقيقت را ـ با آنكه خود مي‏دانيد ـ كتمان نكنيد.

در شأن نزول اين آيات آمده كه: «حي بن اخطب و كعب اشرف» و ساير علماء يهود از جانب يهوديان داراي مقرري بودند و از آن ارتزاق مي‌نمودند و نمي‌خواستند منافع آنها به خاطر نبوت پيامبر از بين برود؛ به همين جهت آياتي را كه در تورات بود و از پيامبر در آن ذكري شده بود تغيير و «ثمن قليل» كه در اين آيه شريفه ذكرشده همان مقرري احبار است.


آيات 75 تا 77 سوره بقره

  1. أَفَتَطْمَعُونَ أَنْ يُؤْمِنُوا لَكُمْ وَ قَدْ كانَ فَرِيقٌ مِنْهُمْ يَسْمَعُونَ كَلامَ اللَّهِ ثُمَّ يُحَرِّفُونَهُ مِنْ بَعْدِ ما عَقَلُوهُ وَ هُمْ يَعْلَمُونَ.
  2. وَ إِذا لَقُوا الَّذِينَ آمَنُوا قالُوا آمَنَّا وَ إِذا خَلا بَعْضُهُمْ إِلى بَعْضٍ قالُوا أَ تُحَدِّثُونَهُمْ بِما فَتَحَ اللَّهُ عَلَيْكُمْ لِيُحَاجُّوكُمْ بِهِ عِنْدَ رَبِّكُمْ أَ فَلا تَعْقِلُونَ.
  3. أَ وَ لا يَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ ما يُسِرُّونَ وَ ما يُعْلِنُونَ.
  4. آيا طمع داريد كه [اينان‏] به شما ايمان بياورند؟ با آنكه گروهي از آنان سخنان خدا را مي‏شنيدند، سپس آن را بعد از فهميدنش تحريف مي‏كردند، و خودشان هم مي‏دانستند.
  5. و [همين يهوديان‏] چون با كساني كه ايمان آورده‏اند برخورد كنند، مي‏گويند: «ما ايمان آورده‏ايم‏.» و وقتي با همديگر خلوت مي‏كنند، مي‏گويند: «چرا از آنچه خداوند بر شما گشوده است‏، براي آنان حكايت مي‏كنيد تا آنان به [استناد] آن‏، پيش پروردگارتان بر ضد شما استدلال كنند؟ آيا فكر نمي‏كنيد؟»
  6. آيا نمي‏دانند كه خداوند آنچه را پوشيده مي‏دارند، و آنچه را آشكار مي‏كنند، مي‏داند؟

اين آيات در مورد يهودياني است كه وقتي اشخاص مثل سلمان، ابوذر و مقداد را ملاقات مي‌‌نمودند مي‌گفتند: ما هم مانند شما ايمان آورديم، چون اوصاف پيامبر شما را خداوند در تورات براي ما بيان فرموده است و وقتي با يكديگر خلوت مي‌نمودند بزرگترهاشان به آنها مي‌گفتند اين چه كاري بود كرديد و چه اظهاري بود به مسلمان نموديد؛ شما نبايد اوصاف پيامبرشان را كه در تورات آمده به آنها خبر مي‌داديد تا در پيشگاه خداوند با شما محاجّه نكنند و نگويند شما اوصاف و علايم او را دانستيد و مشاهده و تطبيق نموديد، پس چرا ايمان نياورديد و اطاعت نكرديد.

و....


اینجا هم مشاهده کنید