تحقیق درباره تاثيرات جنگل

تحقیق درباره تاثيرات جنگل

تحقیق درباره تاثيرات جنگل

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:11

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

جنگل

مقدمه

جنگل ، هديه خدايي و نخستين دوست بشر به شمار مي‌رود. هيچيک از پديده‌هاي طبيعت به اندازه جنگل در زندگي آدميان نقش اساسي و سازنده ندارند. انسان آغازين تنها در پناه جنگل توانست به حيات و توليد نسل خود ادامه دهد، او نيازمنديهاي روزانه خود را از جنگل بدست مي‌آورد. بدين سان احترام به درختان و احساس دوستي نسبت به آنها پديده‌اي است که منشا بسيار ديرين در پندار انسانها دارد و افسانه‌هاي کهن اقوام و ملل مختلف جهان ، سرشار از اساطير گياهي است.

جنگل در سرزمين کهن ايران

در ادبيات سرزمين ما ، سرو کاشمر شهرت بسيار دارد و مردم معتقد بودند که زرتشت پيامبر آن را با دست خود کاشته است. در بسياري از متون کهن راجع به اين سرو مطالب فراوان نگاشته شده، از جمله در تاريخ بيهقي و معجم‌البلدان از علاقه ايرانيان به سرو کهن کاشمر سخنان بسياري به ميان آمده است. ابوريحان بيروني هر يک از برج هاي شمسي را منتسب به درختان معيني دانسته، مثل حمل (فروردين) ، هرکشتي که آب نيايد و آنکه تخم ندارد، ثور (ارديبهشت) ، درختان بلند و ميوه‌هاي شيرين.

 

 

 

 

جنگل چيست؟

جنگل به مجموعه درختاني اطلاق مي‌شود که قطعه‌اي از زمين را اشغال کرده باشد و دانشمندان علم جنگلباني صفات و خصوصيات بارزي براي جنگل قائل هستند تا بتوان آنها را از ساير نباتات موجود و مورد استفاده بشر در روي زمين تميز داد. سه بعد عمده صفات مشخصه جنگل عبارتند از:

زيست شناسي: از نظر زيست شناسي بايد گفت که جنگل به مانند يک اجتماع نباتي است که در تحت عوامل محيط متعادل يا کم و پيش ثابتي قرار دارد.

اقتصادي: چوب که از محصولات اصلي جنگل است، وقتي درخت قطع شود، برخلاف املاک زراعي ، بهره و سرمايه يکدفعه بدست مي‌آيد. براي اينکه مقدار چوبي را که صد ساله در جنگل توليد مي‌شود بتوان به حال ثابت نگهداشت، بي‌آنکه در آن کاهشي روي دهد، نظم اقتصادي بايد به مرحله اجرا درآيد و فقط در جنگلهايي که طبق اصول منظمي بهره برداري مي‌شود، مي‌توان از سرمايه ، بهره ساليانه بدست آورد.

قضايي: چون جنگل خود بخود تشکيل يافته و بدون دخالت بشر توليد مثل کرده و به زندگي خود ادامه مي‌دهد، مالکيت خصوصي در آن مصداق پيدا نمي‌کند و جزء ثروت عمومي هر کشوري به شمار مي‌رود.

تلاش زاييده نياز است.

احتياج عمده درخت به نور است و آب و خوراک ، شاخه‌هاي زيرين درخت که مانند شاخه‌هاي فوقاني آن در معرض تابش آفتاب نيستند، تلاش بيشتري کرده و از شاخه‌هاي بالاتر تجاوز مي‌کنند و خود را به آفتاب مي‌رسانند، به همين دليل شاخه‌هاي پايين‌تر روشن‌تر بوده و تاج درختان شکل مخروطي يا کروي به خود مي‌گيرند.

و...


اینجا هم مشاهده کنید